İçerik Resmi KOYUNLU'NUN KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ
Kategori:Koyunlu Tanıtım/Kasabamızın özellikleri
Yazıyı Ekleyen:Yonetici

Koyunlu kasabası;

Her türlü telif hakkı ve yayınlama hakkı sitemiz www.koyunlum.net e  aittir.

Koyunlu kasabası Bor'dan Niğde'ye giderken solda, Niğde'den gelirken sağda Birko Koyunlu Fabrikasından yol ayrımı olan ve hilal şeklinde görünüme sahip Boz tepe eteklerinde kurulu beldemizdir.

 Koyunlu adını koyunları çok oluşundan almıştır,asıl adı Adurmusun dur.Cumhuriyetin kurulmasıyla belediyelik olmuş.Takriben 600 yıl önce Musul'dan gelen Adil dede tarafından kurulmuştur.Rivayet üzere bir türkmen beyi olduğu söylenir.Koyunlu'ya en yakın köyler Fesleğen,Hançerli,İlHasan’dır.

Koyunlu kasabası alış veriş, çeşitli ihtiyaçları için Salı günü Bor pazarına, Perşembe günü Niğde pazarına gelir.Günümüzde her ne kadar marketler çoğalsada bu gelenek sürdürülür.

 

 

Her türlü telif hakkı ve yayınlama hakkı sitemiz www.koyunlum.net e  aittir.

 

 

Koyunlu’lar genelde esnaf olurlar. Halı mobilyacı olarak tanınırlar. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde bu mesleklerini icra etmektedirler. Çalışkan kişiliğe sahiptirler. Kadınları ise önceleri halı dokuyarak geçimlerini sağlıyorlardı. Koyunlu göçden nasibini alan bir kasabamızdır. Şimdilerde ilkokullarda çok az öğrenci bulunmaktadır.Çoğu eğitim için Niğde’ye gelmektedir. İlk ve ortaokul mevcuttur.Koyunlu’yu Bor yoluna bağlayan yol üstünde Niğde Öğretmen lisesi,okullar vardır.Çok önceleri kış şartları ağır olduğu günlerde okumak için çocuklar Niğde’ye gidip gelirken zorluklar çekmişlerdir. Koyunlu’da tarım arazisi, bostan, meyva yetiştirme yok denecek kadar azdır. Son yıllarda Yeni evlerde bahçelerde krizma yaptırıp toprak döktüren halk yeni meyva ağaçları yetiştirdi. Şeftali,kayısı, elma,erik ağaçları suyun ve bahçıvan bakımıyla ,desteğiyle yeşertmiştir. Daha önce kurak olan araziyi. 1986 Yılları kurulan kooparatif Koyunlu’nun gelişmesinde önemli bir faktördür.Yaz ayları kasaba çok kalabalık olur.

Koyunlu kasabasına sahip çıkan kişiliğe sahiptir.Koyunlu Niğde milletvekili çıkartmış mecliste temsil etmiş bir kasabamızdır.Okumuş, yazmış oranı gitgide yükselmektedir.Bir çok meslek dallarında genç kitle olan nesillerde çoğalmıştır.Daha önceleri daha çok esnaflığa özenen Koyunlu halkı üniversite okuyarak devlet memuru ya da kariyer sahibi olarak değişim göstermiştir.Yaşam tarzıda buna paralel olarak daha modern, çağdaş dünya görüşüne sahip olmuşlardır.Koyunlulu olmak bir ayrıcalıktır.Köyünü seven sılasına düşkün Koyunlu demirbaş yerli halktan gayri gurbette olan Koyunlulu aynı hassasiyeti gösterecek erdeme sahiptir.

www.koyunlum.net Site editörümüz tarafından araştırılıp  metni yazılıp hazırlanmıştır.

Bize Yazın
Adınız-Soyadınız: Mesajınız: Doğrulama kodu:
   
E-posta Adresiniz:
 
Mesajınızın konusu:
 
Yetkili Girişi
Kullanıcı adı:
 
Parola: