İçerik Resmi TAHİNLİ
Kategori:Koyunlu Yaşamı/Yemeklerimiz
Yazıyı Ekleyen:Yonetici

 

Malzemeler:

Hamuru için:
500 gr.  Un,
42 gr. yaş maya, su
Bir şeker kaşığı toz şeker,

İç malzemesi için:
250 gr. tahin,

Üstüne sürmek için:
1 yumurta.

  Hazırlanışı :

İlk önce bir bardak ılık suda, bir şeker kaşığı şekerle  maya  ıslatılır.Ilık su, un, maya  karıştırılarak  yumuşak bir hamur elde edilir. 15 dakika bekletilir. Sonra 10 eşit parçaya bölünür ve her bölümü tabak büyüklüğünde açılır.
Hamurun üstüne tahinli ,( tahinin yağı azsa yağda ilave edilir) karışımı sürülür ve kol böreği şeklinde sarılır.Daha sonra bu hamur mermer tezgah veya sert zemin tahtada vurularak eskitilir.Burgu şeklinde birbirine ters istikamette kıvırılır.  

 Hamur uzatılabildiği kadar uzattıktan sonra gül gibi sarılır, üzeri bastırılır oval şekil verilir. Bir süre tepside bekletilip kabarması sağlanır.Çok fazla mayalanırsa kuru olur.Üzerine yumurta sürülür.Kızgın  fırında  pişirilir. Fırından çıkınca üzeri sarılır yumuşaması için.Çayla birlikte servis yapılır.

Niğde' de tahinli pide sevilerek yenir .Özelikle ramazan aylarında tahinli pide rağbet görür.Önceleri tahinli pidesi meşhur olan ustalar vardı.Çarli diye bilinen usta tahinli yapmak konusunda ismini Niğde'de hayli iddialı bir ustaydı.

http://byfiles.storage.live.com/y1p7qrVbxueDSlWLZELm3IXKFfYF9RCBZiwa4g81oDEMz2uLLiR6MRnctpTOzjaSzbDe8NyM-yD0uBzWu-6wXemRQ

Bize Yazın
Adınız-Soyadınız: Mesajınız: Doğrulama kodu:
   
E-posta Adresiniz:
 
Mesajınızın konusu:
 
Yetkili Girişi
Kullanıcı adı:
 
Parola: