İçerik Resmi ÇANAKKALE-KOYUNLU
Kategori:Koyunlu Tanıtım/Koyunlu Tarihi
Yazıyı Ekleyen:Yonetici
 

Niğde'li Kurtuluş Savaşı Gazisi-Mustafa Üçler-1900-1995

18-Mart -2009

Aziz milletimiz Çanakkale Savaşı zaferini hep beraber tüm illerde coşkuyla kutluyoruz.Çanakkale' de dedelerimiz cenke giderek üstün gayretleriyle düşmanı mağlup etmiştir.Niğde' mizden çok şanlı askerlerimizde bu harbe iştirak etmiştir.

2007-TRT de izlediğimiz Çanakkale'nin anlatıldığı belgesel proğramında bizzat Mustafa Üçler' in ağzından Mustafa Üçler Adurmusun'dan 10-kişi ile beraber Kurtuluş savaşına birlikte katıldığını ifade etmiştir.Yukardaki resimdeki mümtaz şahsiyet MUSTAFA ÜÇLER vefatından önce TRTden proğramdan fotoğrafını sizler için objektifimizden sizlere aktardık.

Çanakkale de savaşa katılmış şehid ve gazi dedelerimiz vardır.Yedi sene gidip seferberliğe gelmezlermiş.Nice öyküler var böyle nenelerimizden, dedelerimizden duyduğumuz.

Çanakkale'de Niğde- Bor'lu Şehid Mezarı

Mesala;Çolak İsmail' in kolunun Çanakkale'de sakatlandığını gazi olduğunu öğreniyoruz.Yine  nişanlısı  seferberliğe gidip harpten dönmeyipte  yedi sene bekleyip umudu kesince kardeşiyle evlenenleri duyuyoruz.Bizler şehid torunlarıyız.  Kasabamızda çoğu hanede savaşlarda şehid olmuş dedelerimiz vardır.Yoklukla yetimler büyütülmüş Çanakkale destanı motifleriyle bezeli ninnileriyle bebekler sallanıp uyutulmuştur.Hatta öyle ki lakaplara dikkat edilirse asker ünvanlı lakap çoktur.

Askerler, Kazaskerler,Kadıaskerler,Çavuşlar,Hasan çavuşlar,Bekir çavuşlar, Ali çavuşlar,Babaçavuşlar, Süleyman çavuş,Hazım çavuşlar isme göre çoğalır gider.

 

Onlar ki canları pahasına cephede cengaver gibi savaşarak kanlarını bu topraklar için feda etmiş yiğitlerdir.Böyle nezih bir dedelerin torunları olarak onları rahmetle anıyor bugünleri bizlere armağan  ve emanet ettikleri için Rabbimize hamd ediyoruz.

RUHLARI ŞAD OLSUN.NUR İÇİNDE YATSINLAR...

Haber kaynak:

http://www.koyunlum.net

Bize Yazın
Adınız-Soyadınız: Mesajınız: Doğrulama kodu:
   
E-posta Adresiniz:
 
Mesajınızın konusu:
 
Yetkili Girişi
Kullanıcı adı:
 
Parola: